Protest z wykrzyknikiem!

Tak! – wspieram protest nauczycieli.

Tak! Zarabiają za mało, nie jest to proszę państwa z sufitu wzięta kwota pięciu tysięcy złotych, o której słyszymy w TVPiS. Inni też zarabiają mało, a nie protestują, bo nie chcą lub nie mogą? A czy to oznaczać ma, że nikt nie może?

Tak! Mają “darmowe wycieczki” i “darmowe wyjścia do kin i teatrów”. Kto kiedykolwiek był opiekunem grupy młodzieży na tego rodzaju wypadach, ten wie, jak bardzo relaksacyjna jest taka “darmowa wycieczka” 😉 Zapraszamy.

Tak! – Pracują (powiedzmy) 18 godzin tygodniowo – godzin lekcyjnych. A na przerwach spędzają wesoło czas na zabawie z młodzieżą. Oraz jeszcze weselej z rodzicami na zebraniach i konsultacjach. Popołudniami i podczas weekendów relaksują się poprawiając sprawdziany, przygotowując lekcje. No, chyba, że akurat wybierają się na “darmową” wycieczkę”. Mają odpowiedzialny zawód i wyczerpującą psychicznie i fizycznie pracę. Kształtują i wykuwają “przyszłość narodu” w pocie czoła aż iskry ze zdartych gardeł lecą. 

Wciąż słyszą – Nie podoba się, to “na kasę” w Biedronce. Może niech zatem zmienią zawód wszyscy protestujący o godne płace. Pielęgniarki, rezydenci, nauczyciele… Po poradę lekarską chodzić będziemy do Biedronki, a po edukację… Po co komu edukacja, wszak “ciemny lud wszystko kupi”. Nabądź nauczycielu dwie krowy, to akurat te tysiąc złotych dostaniesz. I po co te nerwy, te protesty, te strajki? Krowa mleko przynajmniej daje, pożytek wymierny w litrach przynosi. A nauczyciel? Przecież wiadomo, że skoro protestuje, to stary komuch z niego…

Szkoda dzieci? Tak, szkoda. Ale troska o dzieci jakoś dziwnie obowiązywać ma jedynie nauczycieli, a zupełnie nie dotyczyć rządzących, którzy od grudnia nie zrobili zupełnie nic, by z nauczycielami się dogadać. I nadal niczego nie robią. Pani Zalewska natomiast, twórczyni deformy edukacji  i horrendalnego chaosu w szkołach, pakuje już walizki na wyjazd do Brukseli. A ty Nauczycielu – strajkuj podczas wakacji. Wtedy dzieci nie będą poszkodowane, a ty sobie spokojnie poprotestujesz, nikogo nie denerwując.

Wielu młodych wykształcił człek

Myśląc – tak przysłużę się światu

Raz był geniusz, raz pusty łeb

Który zdrowo dał do wiwatu.

Nie szczędziłeś swych wątłych sił

przebijając mur własną głową

Licząc ciągle na jakiś cud

I minister mądrą i nową.

Ale wiem już teraz, wszyscy to już wiecie

Jeśli liczyć chcesz na cuda

To na pewno drogi belfrze nie w oświecie.

Tylko obietnice i frazesy tanie

A jak przyjdzie co do czego

Świnia z krową znacznie więcej dziś dostanie

Wciąż wyciskasz z buraków sok

Licząc, że się w nektar przemieni

Zdzierasz gardło, wytężasz wzrok

Myśląc, że wykrzeszesz coś z leni.

Choćbyś starał się, nie wiem jak

Nie unikniesz społecznej nagonki.

Słyszysz – każdy zastąpi cię

Choćby pani z kasy z Biedronki.

Ale wiem już teraz, wszyscy to już wiecie

Jeśli liczyć chcesz na cuda

To na pewno drogi belfrze nie w oświecie.

Pasją się nie najesz, w misję nie ubierzesz

Powołanie cię na pewno

Na wakacje do Chorwacji nie zabierze

 

Ale wiem już teraz, wszyscy to już wiecie

Jeśli liczyć chcesz na cuda

To na pewno drogi belfrze nie w oświecie.

 

Tak! Wspieram protest nauczycieli – w trosce o przyszłość edukacji

 

A gdy ci przyjdzie upaść na kolana
I rękę po prośbie wyciągniesz niechętnie
Uczyń to z godnością tytana
– i nie umieraj – lecz proś o wsparcie
inteligentnie.
Nie umieraj nam inteligencjo…
/A.Janeczko/
Pozdrawiam wszystkich strajkujących nauczycieli. Trzymajcie się!
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Edit: Odnośnik do Waszych komentarzy.
Oczywiście, że przede wszystkim chodzi o godność nauczyciela i upadek edukacji. W swoim poście odniosłam się tylko do powielanych z uporem “argumentów” przeciwników strajku.
Od lat szacunek do tego zawodu oscyluje u zbyt wielu ludzi w okolicach zera bezwzględnego. A roszczeniowość, pardon, madek wzrasta wraz z kolejnym pokoleniem szkolnym. To w jaki sposób potraktowali strajkujących rządzący jest skandalem. Ten nierząd nie szanuje nikogo, interesują go jedynie grupy społeczne potencjalnych wyborców. Stąd to “jarkowe” – dopłaty do kur i świń dla rolników (notabene z dopłat unijnych, których to ustaw PiS podpisać, by było absurdalniej, nie chciał).
Dzisiaj przeczytałam propozycję, by strajk nauczycieli stłumić metodami siłowymi. Czyli powrót do PRL-u? Do ZOMO pałującego ludzi na ulicach? Napisał to człowiek pamiętający tamte czasy. Smutne.

 

 


9 comments on “Protest z wykrzyknikiem!

  1. Też wspieram całym sercem, duszą i częścią portfela! Wpłacam na Fundusz Strajkowy całą krowę. Tu nie chodzi już o pieniądze – teraz chodzi już o podeptaną ostatnio godność.
    Tak, troskę o dzieci powinien wykazać rząd i zadbać aby jego funkcjonariusze do spraw oświaty nie mieli powodu do strajku.

  2. Wprawdzie co do przyznawania podwyżek “tak jak leci” wszystkim, bez względu na kompetencje, zaangażowanie, staż, sukcesy, i tp. miałem mieszane odczucia, to jednak widząc teraz, że rządowi nie chodzi ani o pieniądze, ani o dzieci, strajk popieram w całości.

    1. Niestety przegrali. Choć optymistycznie staram się myśleć, że nie wojnę lecz bitwę. Po 89 roku mieliśmy lepszych i gorszych rządzących, ale nigdy wcześniej żaden z nich nie łamał prawa w sposób tak jawny i bezczelny.

  3. Strajkującej, zrobiłam kanapkę z masłem i z kiełbaską robiona na zamówienie i z sałatą i pomidorkiem. Taki mój malutki wkład w dzieło poprawy oświaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *