NFZ – Niewydolny Fundusz Zdrowia

Nagłówki krzyczą.
“Mama Ginekolog przyjmuje znajomych w gabinecie NFZ poza kolejką! 
Opinia publiczna jest oburzona. Po prostu SZOK.

Zrobił się wielki skandal, bo lekarka powiedziała na głos coś, o czym większość lekarzy milczy. 
A ja mam w tej sprawie odczucia ambiwalentne. Nie popieram, jednak złości mnie ten wielki huczek tak zwanej opinii publicznej z tego powodu, przy całkowitym milczeniu nt. stanu opieki zdrowotnej. Wywalanie kasy na prywatnych lekarzy, bo kolejki do specjalistów na NFZ sięgają kilku lat, nie istnienie praktycznie nfzet-owskiej stomatologii, rehabilitacja – chyba tylko prywatnie, jeśli kogoś stać, no chyba że wytrzyma w bólu minimum pół roku, nieprawidłowości w dostępie do lekarza POZ, godzinne oczekiwanie na karetkę… Cisza. Czasem tylko napsioczy się na koczowanie na SORze i tyle. Wszystko jest ok, choć nie jest. Czy protestujący pracownicy opieki medycznej mieli kiedykolwiek większe wsparcie tak zwanego społeczeństwa? Nie, a ostatnio PiS tylko dokładał do kotła. ..”Niech jadą”..

Mam wrażenie, że ta lekarka spadła rządowi jak z nieba, wycisną ją jak cytrynę. Przekierują frustrację, zajmą ludzi. Nie po raz pierwszy. Czy ci tam odgórnie tak “zaniepokojeni sytuacją” i z zapałem zwalczający nepotyzm u jednej kobiety niepokoją się powszechnym problemem z dostępem ludzi do lekarzy?  

A czy sami czekają w kilkuletnich kolejkach? Sami sobie odpowiedzcie.

W jednym z rozlicznych artykułów na ten temat padło pytanie:
“Rozumiecie oburzenie internautów w tej kwestii? Czy rzeczywiście, jak twierdzi Mama Ginekolog, to jest normalne?”
No to odpowiem. Nie, nie powinno być normą. Ale bywa koniecznością.
Nie ta drastyczna konieczność jednak oburza doskonale zresztą sterowaną opinię publiczną. Bo przecież nie ma tu chodzić o to z jakiego powodu ktoś komuś pomaga poza kolejką, tylko że w ogóle to robi. 
Dlaczego to robi – to już tak zwanej opinii umyka. A to także z pewnością nie powinno być “normalne”. Płacimy składki, a leczyć się chodzimy prywatnie albo wykorzystujemy znajomości. 

Wielogodzinne oczekiwanie na SOR-ach – wynika z braku kadry, olbrzymie kolejki do lekarzy wynikają z braku kadry, nienajlepsza często opieka pielęgniarska w szpitalach wynika z braku kadry. (DWIE pielęgniarki na 30 osób na oddziale się nie sklonują). Przedłużające się w nieskończoność oczekiwanie na karetkę wynika z braku kadry… WSZYSTKO wynika z braku kadry, niedofinansowania, złego systemu.
Bo system opieki zdrowotnej dogorywa.

Tak zwana opinia publiczna popsioczy, ponarzeka, ale gdy lekarze, pielęgniarki, ratownicy walczą o godziwe płace i poprawę warunków pracy, powtarza za rządowymi podżegaczami jakie to wydumane żądania mają ci roszczeniowi  protestujący. A oni odchodzą. Do prywatnych przychodni i szpitali, gdzie jeśli harują, to za konkretne pieniądze. Albo wyjeżdżają.

Lekarka przyjęła krewnych i znajomych Królika w gabinecie NFZ po godzinach pracy. To, że o tym głośno powiedziała mogłoby stać się katalizatorem, punktem wyjścia do szerokich dyskusji na temat absurdów dogorywajacego systemu opieki zdrowotnej, jego niedofinansowania, braku dostępności do pomocy medycznej i pozorowanych działań rządu. A wywołało jedynie hejt na lekarkę. Cóż, zrozumienie łańcucha przyczyn i skutków wymaga chęci.

KROPKA NAD i
…Kto kiedykolwiek nie wykorzystał sprzętu, czy swojej wiedzy by pomóc znajomemu/rodzinie, niech pierwszy rzuci kamieniem. Kto nigdy nie skorzystał, lub nie chciałby skorzystać z lekarskiej wizyty “po znajomości”, by skrócić czas oczekiwania niech zrobi to samo. 
Ile kamieni pofrunie? Nie będzie to z pewnością ulewa meteorytów.
I nie dotyczy  to jedynie lekarzy i pacjentów. Dotyczy niemal każdej sfery naszego życia.
Wystarczy się rozejrzeć.

 

Na koniec wypowiedź w temacie Kuby Sienkiewicza, tak, tego Kuby Sienkiewicza, lidera Elektrycznych Gitar, a z zawodu – neurologa:

“– Nie da się skutecznie leczyć w oparciu o terminy dostępne na NFZ –
W kulejącym i coraz bardziej niewydolnym systemie służby zdrowia wszyscy musimy kombinować tak, aby pacjent był leczony zgodnie ze sztuką.”

Dziwny to kraj, w którym choruje system, a wini się lekarzy, że choć objawy próbują podleczyć.
Dziwne, że to nie przyczyna takich ich działań oburza, tylko wyłącznie samo działanie.

………………………………………………………………………………………………………….

Autorka nie uważa, że nepotyzm jest ok. Uważa, że krytyka powinna dosięgać przede wszystkim jego przyczyn. Walcz z systemem, nie z osobą. Choć o to drugie łatwiej.
A Wy co o tym sądzicie?

………………………………………………………………………………………………………….

Edit. Właśnie przeczytałam:
⚕️ Odgórnym (przedwyborczym?) nakazem, aby odciążyć przeładowane SOR-y i zająć się pacjentami, którzy nie są “w stanie nagłym” do 30 czerwca 2023 r. PRZY  KAŻDYM Szpitalnym Oddziale Ratunkowym ma działać NiŚOZ (Niedzielna i Świąteczna Opieka Zdrowotna). Bardzo chwalebny zamysł, bardzo. Tylko.. Skąd zostanie przerzucony personel medyczny, by temu sprostać?
Gdzie go już całkowicie zabraknie?⚕️

⚕️A propos SOR. Tych, którzy nie czytali, zapraszam do lektury mojego postu sprzed lat kilku. 
SOR – STRASZLIWY ODDZIAŁ RATUNKOWY. Nadal aktualny.

 


2 comments on “NFZ – Niewydolny Fundusz Zdrowia

 1. Tzw. opinia publiczna sama nieraz korzystała z tzw. znajomości czy to w gabinecie, czy w rejestracji. Sama kiedyś skorzystałam przy rejestrowaniu się do okulisty. Takie życie.
  podobnie jest z delegowaniem personelu do pomocy w innych krajach. Tu tez mam mieszane uczucia, bo pomagać rzecz chwalebna, ale o ile wydłużą się nasze kolejki?

  1. To prawda..
   Mąż ma problem z chodzeniem – ostroga piętowa. Na NFZ możliwość rehabilitacji za pół roku. Wysupłaliśmy – poszedł prywatnie. Córka do endokrynologa – termin na 2025, a źle pracująca tarczyca nie poczeka. Wysupłaliśmy – poszła prywatnie. I tak dalej i tym podobnie. Gdybym miała możliwość “załatwienia”, to bym załatwiła. Bo nas po prostu nie stać, by wszystkie problemy z dostępnością do nfz łatać prywatnymi wizytami.
   Wiemy jak jest. Pomysłów na faktyczne uzdrowienie tej sytuacji brak. Chęci od tzw góry również.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *