Walcząc z ostrym cieniem mgły

Ostatnio bogata Polska wysłała biednemu  państwu Watykan pomoc w postaci 735 tysięcy masek, 34 tysięcy litrów słynnego płynu do dezynfekcji PKN ORLEN i 10 tysięcy kombinezonów. Watykan liczy około 2 tysięcy mieszkańców.

Dla porównania – na początku kwietnia Ministerstwo Zdrowia wysłało dla będącego wtedy w tragicznym położeniu Szpitala Miejskiego w Sosnowcu wsparcie. Była to mała paczuszka zawierająca: 100 szt masek, 100 szt rękawiczek i 10 litrów płynu do dezynfekcji. Na cały wielki szpital z mnóstwem chorych.

Fotografia i przeróbka graficzna – mojego autorstwa.
Lampka – to autentyczna stara naftowa lampka górnicza,
która jest w mojej rodzinie od wielu lat.

Ostatnio bogata Polska wysłała biednemu  państwu Watykan pomoc w postaci 735 tysięcy masek, 34 tysięcy litrów słynnego płynu do dezynfekcji PKN ORLEN i 10 tysięcy kombinezonów. Watykan liczy około 2 tysięcy mieszkańców.

Dla porównania – na początku kwietnia Ministerstwo Zdrowia wysłało dla będącego wtedy w tragicznym położeniu Szpitala Miejskiego w Sosnowcu wsparcie. Była to mała paczuszka zawierająca: 100 szt masek, 100 szt rękawiczek i 10 litrów płynu do dezynfekcji. Na cały wielki szpital z mnóstwem chorych.

 

Tak sobie myślę, że gdyby Ministerstwo Zdrowia swego czasu zadbało bardziej o mieszkańców Śląska, to teraz nie grożono by nam zamknięciem całego województwa, a sam minister nie wypisywałby, że to przez nasz region tendencja spadkową już nie jest. …Gdy tak sobie pomyślę (dużo ostatnio myślę ;))o tych wszystkich grupowych grillowankach, majóweczkach, ławeczkowych piffkach bez dystansu społecznego 2 metrów i bez maseczek, o kolejkach spragnionego nowych mebli(*) ludu, o zatłoczonych targach etc. etc. etc. to dochodzę do wniosku, że to pospolite ruszenie spragnionych igraszek na świeżym powietrzu i meblościanki z promocji.. w całej Polszcze, a nie tylko u nas, na Śląsku się odbyło. Nasze województwo, a precyzyjniej – aglomeracja śląska ma największe w kraju zagęszczenie ludności, a praca w kopalniach, gdzie chop przy chopie rąbie urobek w trudzie i znoju dla miast i wsi, sprzyja zakażeniom. No więc dlatego właśnie należałoby region ten zawczasu objąć większą troską. A jednak nie objęto..  Swoją drogą, ciekawa jestem ilu chorych objawiło by się nagle, gdyby zaczęto robić testy obywatelom reszty kraju z taką samą częstotliwością, jak OSTATNIO górnikom.

Panie ministrze – łatwiej wysyłać tysiące kombinezonów, masek, rękawiczek do dalekiego Watykanu, niż pomóc własnym rodakom? Ano widać łatwiej.  A na pewno splendor większy  i plusy od Kościoła do kolejnych wyborów się przydadzą. Sam PAD wychwalany był pod niebiosa przez prezesa PKN Orlen za ten transport jakby to ON, sam Andrzej De osobiście poprowadził konwój z darami przez niebezpieczną pełną zainfekowanych imigrantów Europę. 

Wracając jednak do Śląska – nie bójmy się, już tu do nas na miejsce przyjechał pan Sasin. Ten od organizacji lotu do Smoleńska w 2010 i od pseudowyborów2020, których nie było. Dziękujemy. Będziemy (nomen omen) dozgonnie wdzięczni.

Pan pRezydent wprawdzie jednak osobiście nie siadł za kierownicą tira jadącego do Watykanu, ale też pomaga jak może. Kiedyś tam swoim podpisem zatwierdził 2 miliardy złotych dotacji na tvpis zamiast na chorych, ale teraz próbuje się zrehabilitować. Dzielnie walczy nasz pan Adrian z  ostrym cieniem mgły… yyy to znaczy z koronawirusem przy pomocy rapu.  

…Tylko powiedzcie mi co to jest ten ostry cień mgły? Bo ja za Chiny koronoludowe  nie mogę dojść z tym wyrażeniem do ładu. Nawet tekścik zaczęłam pisać, koszmarek rymowany,
o taki:

Ostry cień mgły mnie dopadł,
Złowrogo załopotał,
A serce moje wieszcze
Przeszyły grozy dreszcze.

Bo co to za wyrażenia?
Przecież mgła cienia nie ma.
Czy widział kto w tumanie
Ostrości powstawanie?

Ej panie rezydencie
Rymy to nie długopis.
Tu trzeba mieć zacięcie,
Tu nie wystarczy podpis.

Ostry cień mgły mnie dopadł,
Z ironią zachichotał…

Hmm… Też chyba nie mam zacięcia, ale ja nie po(d)pisuję. Piszę sobie tylko od czasu do czasu leniwym baardzo piórem.. Nie długopisem, co to to nie!

Kochani, a może Wy zaproponujecie jakiś rapowy (powiedzmy) kawałek, własnego autorstwa? Piszcie. Chętnie poczytam. …A może nawet urządzę konkurs? 😉

– – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

P.S. (*) Skoro o ludzie spragnionym mebli mowa – w ostatnim wpisie wspominałam o gigantycznej kolejce do Ikei. W komentarzu pod postem katasta227 zastanawiała się nad możliwością ewentualnej manipulacji mediów, i wklejenia zdjęcia z czasów przedepidemicznych. Zdaję sobie jak najbardziej sprawę z tego, że media (ogólnie, a nie tylko tvp ;)) z manipulacji często gęsto żyją. I choć widział tę kolejkę mój znajomy, chcąc być jeszcze rzetelniejszą – sprawdziłam. Nie podam linków, za dużo ich.
Jednak Katasto – Jeśli wpiszesz sobie w wyszukiwarkę google “kolejka pod IKEA Katowice” wyskoczą ci artykuły i zdjęcia z przeróżnych mediów. Pisały o tym m.i.n. : Katowice Nasze Miasto, Dziennik Zachodni, Wiadomości Onet, Eska.pl, Katowice Wyborcza, RMF24, Silesia24, Natemat, a nawet wPolityce… 😉

A tutaj wersja video-bloga Leniwym Piórem, czyli vlog. Zapraszam 🙂
…Jeśli macie konto na YT , a spodoba Wam się filmik,
dajcie lajka także tam,
skomentujcie, zasubskrybujcie kanał… Dziękuję. Link do kanału TU


5 comments on “Walcząc z ostrym cieniem mgły

 1. Myślę sobie, że gdyby pochylono się z taką testową troską nad jakimkolwiek dużym polskim miastem, Śląsk wcale by tak odstawał, gęstość zaludnienia oczywiście robi swoje, ale biorąc pod uwagę zachowywanie zasad bezpieczeństwa przez rodaków , myślę, że nie dzieli Śląska od reszty Polski Rów Mariański, tylko jakiś rowek melioracyjny. Wszędzie tam gdzie rządziciele, szczególnie obecni, zwrócą swoją uwagę i pochylą zatroskaną twarz, dzieje się źle. Natomiast rap panadudu mogą zrozumieć tylko jego wyznawcy, bo cokolwiek im powie prawy i sprawiedliwy to spiją z ust jak nektar życia, dla nich ostry cień mgły może być wszystkim, nawet Macierewiczem. Dobrego dnia.

 2. Zastanawia mnie wciąż nikły poziom zachorowań w województwie lubuskim. W szpitalach leczono dwóch chorych a liczba zakażonych w całym województwie waha się w granicach 70-80. A przecież to tereny przy granicy z Niemcami gdzie ruch zawsze był spory.
  Lampa górnicza jest rewelacyjna! Warta pielęgnowania i troski.
  Z cieniem mgły już nie mam siły walczyć tym bardziej, że on ostry jest i można się pokaleczyć?

 3. Założę się, że jeśli wirus wędruje od listopada podobno od Chin do Europy, to i wielu z nas dawno już go miało, bo infekcje w tym roku dziwne bywały u znajomych…u nas także.
  O paradoksach sanitarnych to już tomy całe powstały i memy: ciekawy wirus, co to w Biedronce i Lidlu nie zaraża, ale u fryzjera i w szkole już tak.
  Jakby tak przebadać nas wszystkich, to nie wiem co by wyszło.
  Znajoma pracuje w firmie, gdzie codziennie badają pracownikom temperaturę, nie wiem po co, bo wirus uaktywnia się 6-10 dni od zarażenia…a w tym czasie może szerzyć się mnogo, zanim temperatura się pojawi, o ile w ogóle.
  Ostry cień mgły to taka żenada, że nawet pisania szkoda…

 4. Dziękuję za pocieszenie…. bo myślałam że ostry cień mgły jednak istnieje. Tylko ja jakaś nierozgarnięta jestem bo nigdy go nie widziałam, nie wyczułam i wogóle nie zajarzyłam…
  :-))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *