Ludzie ludziom…

Rocznica wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau,  Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W Oświęcimiu uroczystości z udziałem ocalałych i …manifestacja nacjonalistów (!), patriotów wyklętych z, a jakże, panem Rybakiem na czele. Padły obrzydliwe, rasistowskie, pełne nienawiści słowa: “Jesteś Żydem, jesteś niczym”, “Czas walczyć z żydostwem”,“Uwolnijmy Polskę od żydostwa!”, „żydowscy najeźdźcy”

W Oświęcimiu, w rocznicę wyzwolenia obozu zagłady.

Gdzie ja żyję? Jakim prawem tacy ludzie maszerują sobie po oświęcimskim muzeum, jakim prawem mówią bezkarnie takie słowa? Może prawem Ziobry,  prokuratora Piotrowicza, Nadprezes Kaczyńskiego…

Policja nie interweniowała, bo marsz odbył się całkowicie legalnie za zgodą władz miasta. W rocznicę wyzwolenia obozu zagłady, w Oświęcimiu.

Przeciwko, w milczącym proteście, z transparentem STOP FASZYZMOWI stanęła garstka ludzi. Tylko kilka osób. Tego dnia w wielu miastach odbywały się eventy. „Stop mowie nienawiści” i podziękowania dla Jurka Owsiaka. Też byłam, zrobiliśmy wielgachną pocztówkę na której podpisali się uczestnicy imprezy i która zostanie przesłana Jurkowi. Wspaniała inicjatywa, prawda? Szkoda tylko, że cichcem, bo naprawdę wiele osób, w tym i ja, w wirze przygotowań to przeoczyło, tego samego dnia przez Oświęcim, aż do byłego obozu zagłady przemaszerowali nacjonaliści. I przykre, że stanęła im na drodze garstka zamiast tłumów.

Ten przemarsz, już po fakcie niestety, oburzył i wywołał protesty. Radosław Sikorski pisał: “Niniejszym składam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury”. “Proszę nas przekonać, że naprawdę już nie pobłażacie faszystom” – stwierdził.

Odpowiedź szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego na TT: “Zareagować na co? Na to, że ktoś ma nie po kolei w głowie i za całe zło tego świata i swoje frustracje wini taki czy inny naród? Jeżeli próbuje Pan obarczać ten rząd za antysemityzm w głowach szurniętych zdrowo (moim zdaniem) głupków to jest to po nieprzyzwoite i niemądre” – napisał. 

Tymczasem podobno policja „bada sprawę”.

Naprawdę panie ministrze? Rząd nie ma żadnego wpływu? Nie sympatyzuje z nacjonalistami? Nie robi jednego z czołowych ich przedstawicieli wiceministrem cyfryzacji? Nie patrzy przez palce na rasistowskie słowa, nazistowskie symbole i gesty? Rozumiem, że „występ” 11 listopada we Wrocławiu byłego księdza, nawoływanie przez niego do świętej wojny to był wypadek przy pracy? Publikacja książki „Moja walka” również?

Niedawno wydarzyła się wielka tragedia, zamordowany został prezydent Gdańska, Piotr Adamowicz. W najpiękniejszej, najwspanialszej chwili Światełka Do Nieba podczas finału WOŚP. Straszne. Podniosły się głosy oskarżające obecny rząd. Odzew w TVPiS?  Wytknięcie mowy nienawiści …opozycji.

Nie używa jej przecież pani Krystyna, ani Cejrowski, ani Sklepowicz, ani plastelinowa Beata, ani zdradziecka morda bez żadnego trybu. Nie emituje jej, jej pod łaskawym okiem nierządu, odradzający się skrajny nacjonalizm. I wiecie co jest najgorsze? Że ludzie, którzy oglądają tylko TVPiS (1), „bo inne stacje to przecież pani kochana niemieckie, jak te tefałeny”, wierzą w to wszystko co im się podsuwa pod buraczany nos. Nie ma rodzącego się nazizmu, z sądami to ściema. Konstytucja? Śmiechu warte, to te lewaki wszystko przekrencajo, ogólnie jest wspaniale i Polska rośnie w siłę, a ludziom żyje się lepiej.

Obrzydliwy chichot historii pobrzmiewa mi echem w głowie.

Nie wiem dlaczego ten człowiek zabił, ale wiem na pewno, że to co sączy się z mediów prawicowych wprost w chętne oczy i uszy z pewnością oliwą pokoju nie jest. Że takie słowa nakręcają spiralę nienawiści od ponad trzech lat. Że Polak Polakowi wilkiem się stał. Takiej skumulowanej atmosfery tego o czym piszę doświadczyłam w zeszłym roku na spotkaniu z Beata Szydło. Poszłam tam jako wsparcie mentalne wraz z małą grupka osób. Jedna z nas chciała zapytać panią premier o to, czy można liczyć na dotrzymanie obietnic jakie rząd złożył osobom niepełnosprawnym. Pani Szydło odpowiadała uprzejmie, acz całkowicie fałszywie. Mikrofon oczywiście został pytającej odebrany, a gdy usiadła… Takiej skondensowanej, namacalnej nienawiści nigdy wcześniej nie odczułam. Ola została opluta, zwyzywana od czerwonych ku…w i szmat, nas również wyzwano. Dlaczego? Bo byliśmy tymi po drugiej stronie metaforycznych barierek. Byliśmy wrogiem …zapewne klasowym. Wybaczcie, ale ta retoryka peerelowska sama mi się pod pióro wciska.

W grudniu, podczas naszego bożonarodzeniowego kiermaszu charytatywnego przechodzący ulicą człowiek wyrwał mi mikrofon i wykrzyczał, że „Hitler to by wiedział co z „debilami” (niepełnosprawnymi, podopiecznymi naszego Ośrodka) zrobić. Do gazu by ich posłał!”

Narodzie, obudź się, wstań z kanap, wyłącz telewizory, odłóż telefony, przestań wierzyć we wszystko co ci wciskają, i zburz mur granicznych barierek. Dopóki nie jest za późno.

…Jedźmy, nikt nie woła.

……………………………………………………………………………………..

Rzadko bywam w blogosferze, brak czasu. Obiecuję jednak to nadrobić, czerpania bowiem przyjemności z lektury Waszych blogów nie odpuszczę. 🙂

(1)Mam tu na myśli tych, którzy oglądają tylko TVPiS z wyboru, a nie konieczności. Są w naszym kraju rejony, gdzie inne kanały nie docierają. Tam ziarno pada na podatny grunt.


11 comments on “Ludzie ludziom…

 1. Staram się nie słuchać i nie czytać…
  Staram się bładzić w obłokach choć niebo ciemne i “ciemno wszędzie”.
  Czasami ktoś woła ale lud coraz bardziej ciemny i nieodporny na manipulacje.
  Najgorzej jak odbierze rozum komuś kogo uważało się za rozsądnego i mądrego …

  Zaglądaj na te blogi, zaglądaj…
  🙂

 2. Co jeszcze musi się stać, aby ludzie otrzeźwieli z tego amoku? Jak widać jedna, okrutna śmierć w tak niewiarygodnie symbolicznej chwili upojenia dobrem, wystarcza tylko na tydzień żałoby.

  1. Dobrze napisane Bet. Coraz czarniej na duszy, chyba nie tylko dlatego, że zima dłuży mi się niemiłosiernie.

 3. Tutaj do odpowiedzialności powinno się pociągnąć władze Oświęcimia, przecież wiedzieli, kto ma maszerować i po co. Każdy inny dzień, ale nie ten!
  Oglądam teraz debatę w sejmie, odnoszę wrażenie, że niewiele sie zmieni, niestety…

  1. Nie rozumiem decyzji władz Oświęcimia, tym.bardziej, że prezydent nie jest z PiS. I tak, masz rację, że powinni ponieść konsekwencje. Ale nie poniosą.

 4. Polityka jest jednym z tematów, w który się nie włączam, wiem, że jako obywatelka tego kraju powinnam się interesować jego losami, ale jakoś tak cała ta farsa i nienawiść mnie nie kręci, więc wolę sobie oglądać i słuchać inne ciekawsze i przyjemniejsze sprawy, zwłaszcza, że swoich problemów mam sporo.

  P.S. Ja też na blogach bywam bardzo rzadko, świat realny mnie pochłania i jeszcze czasu brakuje na wszystko 😉

  1. Nie każdy musi się w nią włączać, nie rób tego, będziesz spokojniejsza. 😉 Mnie chodzi o tych co wiedzą i nie reagują, a tak w ogóle, to bardzo bym chciała, by Polacy się dogadali, bo eskaluje to coraz wyżej :/

   Pozdrawiam Cię serdecznie 🙂

  1. Oo pani Kloszard witam ponownie na moim blogu, dawno tu pani nie zaglądała.
   Odpowiadając na komentarz – hmm przeczytałam raz jeszcze wnikliwie swój tekst, wszak pisany był dość dawno i nadal nijak nie widzę powiązań. Mieszkam w Polsce pani Kloszard i tu spotykam się z przejawami antysemityzmu. To, że zauważa go pani gdzie indziej w żaden sposób nie usprawiedliwia tego co dzieje się w Polsce. Chyba na zasadzie: “a w Ameryce to biją Murzynów”. Czy to oznacza, że u nas mogą ich obrażać? 😉 To tylko metafora, choć przejaw rasizmu w naszym pięknym kraju dotyczy wszystkich tych, co Polakami nie są.
   Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *