ŁUBUDUBU

Taki oto wierszyk Boya Żeleńskiego mi się przypomniał, którego fragment pozwolę sobie przytoczyć:

“Tu, pod tą gruszką, drzemał Kościuszko: dopieroż robi się skweres; a pod tą drugą, Kołłątaj Hugo załatwiał mały interes!”

 

Nie wiem, czy załatwiali coś bracia Kaczyńscy w hali 26, ale z pewnością tam drzemali. I tablica pamiątkowa im się należy. Bezwzględnie. Pan Guzikiewicz, dumny pomysłodawca, tłumaczył, że tablica uświetnić ma braci Kaczyńskich właśnie, a nie Sami Wiecie Kogo, “bo na przykład Wałęsa i wiele innych osób nocowało wtedy w stołówce”. Kacze piórko wiedzieli bracia gdzie nocować. Może nawet Jarosław przyniósł na nocleg swą pamiętną kołdrę pod którą spał słodko do godziny 12:00 13 grudnia 81.

Zarówno hala 26 jak i kołdra to teraz rzeczy uświęcone duchem przemian społecznych, w których przebywali dwaj znajomkowie naszego naturalnego satelity.

Obchody rocznicy porozumień sierpniowych pamiętnego 1980 roku MIAŁY być świetną okazją upamiętnienia przebywających w Stoczni Gdańskiej w 88 roku braci K.

Ale nie będą, pan Guzikiewicz ze smutkiem zrezygnować musiał ze swojego pomysłu. Prezes wszystkich prezesów uznał zapewne odzew wobec tej idei za zbyt głośny, głośnością powiedzmy hmm niesforną i zupełnie nie licującą z tak poważną jak on personą. I prezes wszystkich prezesów pomysłowi powiedział stanowcze NIE.

Mam propozycję dla pana Guzikiewicza. Zawsze może wystawić w hali 26 gablotkę ze słynną grudniową kołdrą. I zaśpiewać szlagier niejakiego Jarząbka też może:

“Łubudubu, łubudubu, niech nam żyje

prezes naszego klubu.

Niech żyje nam.”


12 comments on “ŁUBUDUBU

  1. Ło matko, ciekawe jak te nasze szalone czasy ocenią z perspektywy….20 lat. Zapewne jaka polityka, taka ocena 😉
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  2. Też jak Boja uważam, że za mało mamy upamiętnień tablicowych. Zawsze można je ubrać w podkoszulki, kołderki, podłożyć styropian. Będzie gdzie gromadzić się i śpiewać patriotyczne pieśni.
    Serdecznie pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *